Μπάσκετ: «Φρένο» στη Σιάτιστα για τη Μελίκη

Η Σιάτιστα ήταν η ομάδα που έβαλε τέλος στην ξέφρενη πορεία της Μελίκης και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα μετά από τέσσερις συνεχόμενες επιτυχίες, καθώς επικράτησε στην έδρα της με τελικό σκορ 94-85, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' εθνικής κατηγορίας.

Ο αγώνας κρίθηκε στην επανάληψη, καθώς στο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με 44-43. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχοντας περισσότερη ανάγκη τους βαθμούς της νίκης, καθώς παλεύουν για να παραμείνουν στην κατηγορία, πήραν μια διαφορά 7-8 πόντων και κατάφεραν να την κρατήσουν μέχρι το φινάλε.

Εξαιρετικό παιχνίδι για τον Μαυρίδη που σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ άλλους 18 πρόσθεσε ο Παραπούρας. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ρέππας που πέτυχε 27 πόντους.

Τη Μεταμόρφωση Βόλου υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή η Μελίκη στην έδρα της, με στόχο την επιστροφή στις νίκες.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις Αίολος Αστακού και Καστοριά επέστρεψαν στις επιτυχίες απέναντι σε Ηρακλή Κοζάνης και Πρωτέα Γρεβενών αντίστοιχα.

Η Μεταμόρφωση Βόλου έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Βόνιτσας με 83-76, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε η Καρδίτσα στην έδρα των Διόσκουρων της Κοζάνης που την απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Τέλος, εύκολο απόγευμα είχε η Νίκη Βόλου στην έδρα του ουραγού Πανεδεσσαϊκού, καθώς επικράτησε με το ευρύ 56-80 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Την Τετάρτη ολοκληρώνεται η 22η αγωνιστική με το Αγρίνιο να φιλοξενεί την πρωτοπόρο και αήττητη ΑΕΛ.

Σιάτιστα-Μελίκη 94-85

Δεκάλεπτα: 26-20, 44-43, 69-60, 94-85
Διαιτητές: Κέτουλας-Δολγύρας

ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Καλαμπούκας): Γράβας 14(1), Ρέππας Χ. 22(3), Ρέππας Ν. 27(1), Καλαμπούκας 9(1), Τσώνος 2, Κουζιώνης, Τσιαούσης 20(2), Κατσιάνης, Γεωργάκας, Λεζγίδης.

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 10, Μαυρίδης 30(3), Δημητριάδης 5(1), Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Κοτζαμπάσης 10(2), Λέφας 6, Παραπούρας 18(4), Τζουνόπουλος 6, Ρογγότης.