Μπάσκετ: Έχασε στην Ξάνθη ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Με 75-62 έχασε στην Ξάνθη η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας η οποία αντιμετώπισε την τοπική ΑΣΠΙΔΑ για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε πίσω στο σκορ απο το πρώτο δεκάλεπτο (21-16 στο 8') και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι όμως στην επανάληψη είχαν τον πλήρη έλεγχο ανέβασαν την διαφορά  (64-44 στο 30') την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος και πήραν την νίκη με 75-62.

Δεκαλεπτα : 23-19, 42-32, 64-44, 75-62

Διαιτητές: Ξέρας και Καρακώστας

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης , Γρούδος , Τσιώγκας, Στεφανίδης , Καραμπίνης, Τσιαβές , Κουτσογιάννης, Ασημάκης, Παπαθανασίου , Μανδαλάκης , Πετς .

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Τσιμίδης , Βάλλιος , Παπαδόπουλος , Κόθρας , Σιόλογκας , Θεοδωρίδης, Σταυριανίδης.