Εκδήλωση μνήμης για τη θυσία του Γαλακτού στα Παλατίτσια...
Το Σάββατο 15 Μαρτίου 2014 και ώρα 11 το πρωί, θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του ηρώου των Παλατιτσίων, η ετήσια εκδήλωση μνήμης για τη θυσία των επτά Βλάχων ηρωίδων στη θέση Γαλακτό, στα Πιέρια Όρη.
Γεγονός που συντελέστηκε στις 15 Μαρτίου του 1878 και σημάδεψε τον αγώνα των χωριών του Ρουμλουκιού εναντίον των Οθωμανών, κατά την επανάσταση των πληθυσμών της Κεντροδυτικής Μακεδονίας, το 1878.
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ :
• ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΛΑΧΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ
• ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΜΕΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ
• ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΕΡΓΙΝΑΣ ΄΄ΟΙ ΑΙΓΕΣ΄΄
• ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΛΑΤΙΤΣΙΩΤΩΝ
0 Σχόλια
Το σχόλιό σας για την ανάρτηση (παρακαλούμε να τηρούνται οι όροι που αναφέρονται στους Όρους Χρήσης της ιστοσελίδας)