Μπάσκετ: Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για τη Μελίκη

Δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη η ομάδα της Μελίκης και μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες, συντρίβοντας εκτός έδρας την ουραγό ομάδα του Πανεδεσσαϊκού με 52-93, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' εθνικής κατηγορίας.

Χωρίς περιθώρια για νέες απώλειες οι παίκτες του Ιορδάνη Ασλανίδη ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-24. Στην δεύτερη περίοδο ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους και πήγαν στα αποδυτήρια στο +14 (29-43).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν ''εμφανίστηκαν'' στο παρκέ. Με τον Λέφα να κάνει πάρτυ στη ρακέτα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +30 (43-73) στο 30'. Στην τελευταία περίοδο δεν κατέβασαν ταχύτητα και το τελικό 52-93 αποτυπώνει την απόλυτη κυριαρχία των φιλοξενούμενων στον αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ για την Μελίκη οι Λέφας και Μαυρίδης με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Παραπούρας με 18.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια συνέχισε την ξέφρενη πορεία της η ΑΕΛ κερδίζοντας εύκολα τον Ηρακλή Κοζάνης, ενώ ο Αίολος Αστακού δυσκολεύτηκε αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση του Πρωτέα Γρεβενών.

Το Αγρίνιο δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στη Βόνιτσα, όπως επίσης και η Καστοριά με αντίπαλο τη Σιάτιστα.

Αποφασιστικό βήμα σωτηρίας για την Καρδίτσα που πέρασε από την έδρα της Νίκης Βόλου.

Τέλος, παράσταση για έναν ρόλο αποδείχτηκε το ντέρμπι ανάμεσα σε Διόσκουρους Κοζάνης και Μεταμόρφωση Βόλου με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με το επιβλητικό 89-60.

Πανεδεσσαϊκός - Μελίκη 52-93

Δεκάλεπτα: 19-24, 29-43, 43-73, 52-93
Διαιτητές: Μανιός-Εμμανουήλ

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Μίλτσης): Σπανός 7(1), Καρνάβας 9, Παζάρκας 5(1), Θεοδώρου 12, Μακρόπουλος 6, Ζήμνας 2, Ποντίκης 5, Τσάμης 3, Μπίνος 1, Μητρόπουλος 2

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 12(2), Μαυρίδης 19(1), Δημητριάδης 9(1), Γιαννόπουλος 2, Κωσταμπίτσης 2, Παπαδόπουλος 2, Καρατσάς, Κοτζαμπάσης 6, Λέφας 19, Παραπούρας 18, Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης 2