Μιάμιση ώρα, περίπου, μετά τα μεσάνυχτα της Πέμπτης (8/10) ολοκληρώθηκε η "ψηφοφορία επί των Προγραμματικών Δηλώσεων της Κυβέρνησης για την παροχή ψήφου εμπιστοσύνης της Βουλής προς την Κυβέρνηση".
Στην Κυβέρνηση έδωσαν ψήφο εμπιστοσύνης μόνο τα κόμματα που μετέχουν σε αυτήν, δηλαδή ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝ.ΕΛ., λαμβάνοντας συνολικά 155 ΝΑΙ, 144 ΟΧΙ. ενώ κανένας δεν δήλωσε ΠΑΡΩΝ, επί 299 ψηφισάντων (ο Ν. Δένδιας απουσίαζε και ενημέρωσε πως θα ψήφιζε ΟΧΙ, αλλά η ψήφος δεν προσμετράται).
Όσον αφορά στους Ημαθιώτες βουλευτές, οι μεν τρεις του ΣΥΡΙΖΑ (Καρασαρλίδου, Ουρσουζίδης, Αντωνίου) ψήφισαν ΝΑΙ, ο βουλευτής της ΝΔ Απ. Βεσυρόπουλος ψήφισε ΟΧΙ, ενώ ΟΧΙ ψήφισε και ο "5ος βουλευτής Ημαθίας", ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗΣ, Θανάσης Θεοχαρόπουλος,
Όσον αφορά στους Ημαθιώτες βουλευτές, οι μεν τρεις του ΣΥΡΙΖΑ (Καρασαρλίδου, Ουρσουζίδης, Αντωνίου) ψήφισαν ΝΑΙ, ο βουλευτής της ΝΔ Απ. Βεσυρόπουλος ψήφισε ΟΧΙ, ενώ ΟΧΙ ψήφισε και ο "5ος βουλευτής Ημαθίας", ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗΣ, Θανάσης Θεοχαρόπουλος,
0 Σχόλια
Το σχόλιό σας για την ανάρτηση (παρακαλούμε να τηρούνται οι όροι που αναφέρονται στους Όρους Χρήσης της ιστοσελίδας)