Μπάσκετ: Νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Νέα μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροια που αντιμετώπισε στο ΔΑΚ “Δημήτριος Βικέλας” την ομάδα του ΑΟ Αγρινίου. Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε στο υπόλοιπο μέρος να κυριαρχήσει.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε στο 3ο λεπτό με 0-7 σερί για την ομάδα του Αγρινίου κάτι που ανάγκασε τον Δημήτρη Γκίμα να πάρει το πρώτο του ταιμ. Στην συνέχεια οι παίκτες του Φιλίππου ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν σε 4-7 στο 5’ ενώ στο 8’ ισοφάρισαν σε 12-12. Οι φιλοξενούμενοι στο 9′ προηγήθηκαν με 15-18 και το δεκάλεπτο τελείωσε υπέρ τους με 16-20.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με την ομάδα του Φιλίππου να παίζει πολύ καλή και ασφυκτική άμυνα και να κυριαρχεί. Ροκάνισε την διαφορά και ισοφάρισε εκ νέου στο 14’ σε 26-26. Ο Φαίδων Παραπούρας με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ με 29-26 ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 37-31.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στο +8 (39-31) αλλά το Αγρίνιο μείωσε σε 39-38 στο 24′. Στο 26′ ο Φίλιππος προηγήθηκε με 47-41 και στο 30′ το σκορ έγινε 59-52. Η ομάδα του Γκίμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 34′ ανέβασε την διαφορά στους +10 67-57. Οι παίκτες του Διαμαντάκου μείωσαν στο 38′ σε 67-65 με σερί 0-8 και δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 77-74. Οι γηπεδούχοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με σκορ 79-74 πήραν την υπερπολύτιμη νίκη.