Παίζει με την... φλόγα η Βέροια - Έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς κόντρα στον Αλμωπό

Εξακολουθεί να παίζουν με την "φωτιά ¨οι παίκτες και η τεχνική ηγεσία της Βέροιας μετά και το 0-0 στην Αριδαία με τον Αλμωπό που έπαιξε πάνω από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες.

Ακόμα μία "λευκή ισοπαλία" με έναν υποδεέστερο αντίπαλο για την Βέροια που έπαιζε μάλιστα για περισσότερο από ένα ημίχρονο με 10 παίκτες! Απέναντι στον Αλμωπό, στην Αριδαία, την Κυριακή 23 Μαΐου 2021 η ομάδα της Βέροιας έχασε 2 πολύτιμους βαθμούς που θα "έδεναν" γερά την άνοδό της, γεγονός που προκαλεί εκνευρισμό στους φιλάθλους και όχι μόνο.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

Η πρώτη καλή φάση  της Βέροιας σημειώθηκε στο 25’. Ο Μπλέτσας με μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας έβαλε μόνο τον Λουκίνα αλλά ο τερματοφύλακας του Αλμωπού βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε.

Στο 28’ ο Καραγιάννης έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Πασάς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε σε πόδια, ο Μπλέτσας πήρε το ριμπάουντ και έκανε σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μένιος απόκρουσε σωτήρια.

Στο 34’ η μπάλα στρώθηκε στον Πασά δυο φορές, αλλά ο Μένιος έκανε ισάριθμες σωτήριες αποκρούσεις.

Στο 41’ ο Πασάς τσίμπησε την μπάλα έξω από την περιοχή από τον Ασλαμπάλογλου, ο παίκτης του Αλμωπού τον ανέτρεψε πριν βγει μόνος απέναντι στον Μένιο και ο διαιτητής έδειξε φάουλ έξω από την περιοχή και απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Ασλαμπάλογλου.

Στο 44’ η Βέροια έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της. Ο Καραγιάννης αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι

.Στο β' ημίχρονο  η Βέροια διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δυσκολεύτηκε στην διάσπαση της αντίπαλης άμυνας.

Από την άλλη, ο Αλμωπός  πάτησε τρεις φορές περιοχή αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε θέση εκτέλεσης.

Στο 67’ η Αριδαία ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Λουσέρο.

Πέναλτι ζήτησε και η Βέροια στο 74’ σε ανατροπή του Καραγιάννη από τον Μένιο.

Στο 86’ η Βέροια έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Οικονόμου έβγαλε μόνο τον Σιμόνι, αλλά το πλασέ του τελευταίου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μένιο.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Θανασιάς, Κουφός)

ΑΛΜΩΠΟΣ: Μένιος, Βενέτης, Ρογγότης, Κουρούπης, Μανίσογλου (6’ Μεντής, 84’ Κιουλτζόπουλος)), Χαντζάρας (53’ Λουσέρο), Ασλαμπάλογλου, Μιγκέλ, Πέττας, Έππας, Μάνιος (84’ Γκέσιος).

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας (68’ Μουχάλης), Πεταυράκης (68’ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Βεργώνης, Μπλέτσας (68’ Οικονόμου), Καραγιάννης (77’ Μούργος), Πασάς (84’ Σιμόνι), Πόζογλου, Λουκίνας.