Βαλκανικό Αντοχής: Διακρίσεις Ελλήνων αθλητών στο Χ.Κ. 3-5 Πηγάδια


Δ.Τ.: Ο Κωνσταντίνος Μέτσιος (ΕΟΣ Μέτσοβο), η Μαρία-Δήμητρα Τσιάρκα (ΕΟΣ Νάουσας) και η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου (ΕΟΣ Δράμος), έκαναν την καλύτερη εμφάνιση από Ελληνικής πλευράς, στο Βαλκανικό Κύπελλο δρόμων αντοχής, που διοργάνωσε με επιτυχία, η ΕΟΧΑ σε συνεργασία με τον ΕΟΣ Νάουσας, στο χιονοδρομικό κέντρο 3-5 Πηγάδια.

Οι Ρουμάνοι χιονοδρόμοι έκαναν την καλύτερη εμφάνιση στους άνδρες κατακτώντας και τα δύο χρυσά με τον Φλορίν-Ρόμπερτ Νταλχάσκου, ενώ στις γυναίκες το ίδιο πέτυχε η Άντζια Ίλιτς από την Σερβία. 

Στην κατηγορία Παίδων – Κορασίδων (U15) η Ελλάδα κατέκτησε δύο αργυρά μετάλλια με την Γεωργία Τσιάρκα, (ΕΟΣ Νάουσας) δύο χάλκινα μετάλλια με τον Χρήστο Γιαννουλάκη (ΣΧΟ Βέροιας), και από ένα χάλκινο με την Χριστίνα Ρόζα και την Αικατερίνη Βάικου.   


Τα αναλυτικά αποτελέσματα των δύο ημερών, στο Βαλκανικό Κύπελλο, στα αγωνίσματα της ελεύθερης τεχνικής, στα 3-5 Πηγάδια:

1η Μέρα
● Άνδρες - 10χλμ. (31 συμμετοχές) 
1. Ντολχάσκου Φλορίν-Ρόμπερτ (ROU) 28:14.1 
2. Πέσκοβ Ντανέλ (BUL) 28:26.8 
3. Κοτζοκάρου (ROU) 28:45.4  
…10. Μέτσιος Κωνσταντίνος (ΕΟΣ Μετσόβου) 32:01.7 
12. Βελιβάσης Δημήτρης (ΕΟΣ Μετσόβου) 32:15.6

● Γυναίκες - 5χλμ. (14 συμμετοχές) 
1. Ίλιτς Άντζια (SRB) 17:23.2  
2. Νεντιάλκοβα Καλίνα (BUL) 17:27.9  
3. Ρέιτ Ντέλια-Ιοάνα (ROU) 17:28.3  
4. Τσιάρκα Μαρία-Δήμητρα (ΕΟΣ Νάουσα) 18:18.2  
5. Μπέλλη Μαρία (ΣΟΧ Φλώρινας) 18:25.5  
6. Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα (ΕΟΣ Δράμας) 18:57.6    

● Παίδες (Αγόρια U15) – 2,5χλμ. (26 συμμετοχές) 
1. Τόσικ Άντριτζ (SRB) 8:38.6 
2. Τζινόσκι Πέταρ (MKD) 
3. Γιαννουλάκης Χρήστος (ΣΧΟ Βέροιας) 8:57.9           

● Κορασίδες (Κορίτσια U15) – 2,5χλμ. (16 συμμετοχές) 
1. Σαλίχατζιτς Λαμίτζα (SRB) 9:19.7 
2. Τσιάρκα Γεωργία (ΕΟΣ Νάουσας) 9:22.3  
3. Ρόζα Χριστίνα (ΑΟ Φλώρινας) 10:06.8         

● Παμπαίδες (Αγόρια U12) – 1,25χλμ. (12 συμμετοχές) 
1. Τσουρέκας Βασίλειος (ΕΟΣ Μετσόβου) 4:26.6  
2. Γιαννουλάκης Γεώργιος (ΣΧΟ Βέροιας) 4:39.9  
3. Νάκας Αναστάσιος (ΕΟΣ Νάουσας) 5:00.0     

● Παγκορασίδες (Κορίτσια U12) – 1,25χλμ. (15 συμμετοχές) 
1. Φάφαλη Αναλένα  (ΕΟΣ Μετσόβου) 5:00.9  
2. Τζοκσίμοβιτς Τζελένα (SRB) 5:07.3   
3. Αναστασιάδου Κλεονίκη (ΑΟ Φλώρινας) 5:21.6          

2η Μέρα
● Άνδρες - 10χλμ. (29 συμμετοχές) 
1. Ντολχάσκου Φλοριν-Ρόμπερτ (ROU) 25:20.8 
2. Πέσκοβ Ντανέλ (BUL) 25:39.2 
3. Μάλχοβ Τόντορ (BUL) 25:40.0 
…11. Μέτσιος Κωνσταντίνος (ΕΟΣ Μετσόβου) 28:58.2 
12. Βελιβάσης Δημήτρης (ΕΟΣ Μετσόβου) 29:02.6   

● Γυναίκες - 5χλμ. (15 συμμετοχές) 
1. Ίλιτς Άντζια (SRB) 15:38.8  
2. Νεντιάλκοβα Καλίνα (BUL) 15:43.6  
3. Ρέιτ Ντέλια-Ιοάνα (ROU) 15:54.7  
4. Χαραλαμπίδου Κωνσταντίνα (ΕΟΣ Δράμας) 16:11.5  
5. Τσιάρκα Μαρία-Δήμητρα (ΕΟΣ Νάουσας) 16:20.1  
6. Μπέλλη Μαρία (ΣΟΧ Φλώρινας) 16:25.5    

● Παίδες (Αγόρια U15) – 2,5χλμ. (25 συμμετοχές)  
1. Τόσικ Άντριτζ (SRB) 7:48.4  
2. Στάνκοβιτς Μπλάντεν (SRB) 8:17.7  
3. Γιαννουλάκης Χρήστος (ΣΧΟ Βέροιας) 8:20.4         

● Κορασίδων (Κορίτσια U15) – 2,5χλμ. (16 συμμετοχές) 
1. Σαλίχατζιτς Λαμίτζα (SRB) 8:01.8 
2. Τσιάρκα Γεωργία (ΕΟΣ Νάουσας) 9:22.3  
3. Βάικου Αικατερίνη (ΕΟΣ Νάουσας) 09:28.3     

Κάντε LIKE στη σελίδα του InVeria.gr και...  μείνετε ενημερωμένοι για όλα!

Δημοσίευση σχολίου

0 Σχόλια