Σχόλιο της πρ. βουλευτή Ημαθίας του ΣΥΡΙΖΑ - ΠΣ Φρόσως Καρασαρλίδου στα social media:
![‼](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tfe/1.5/16/203c.png)
Είναι πια ολοφάνερο ότι τα στελέχη της κυβέρνησης της ΝΔ ζουν σε ένα παράλληλο σύμπαν, πολύ μακριά από την καθημερινότητα των πολιτών. Ενώ όλα γύρω τους καταρρέουν και ο κόσμος στενάζει, αυτοί συνεχίζουν να διατείνονται ότι όλα βαίνουν καλώς.
Σε μια εικονική πραγματικότητα ζουν και οι Ημαθιώτες βουλευτές, με πρώτο τον Υφυπουργό Οικονομικών κ. Βεσυρόπουλο, ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ υποκρισίας μιλώντας την Παρασκευή (4/2) σε τοπικό ραδιόφωνο της Βέροιας, σε μία από τις σπάνιες εμφανίσεις του στα τοπικά ΜΜΕ της Ημαθίας.
Στη συνέντευξή του ο κ. Βεσυρόπουλος φρόντισε να πανηγυρίσει για τη μείωση του ΕΝΦΙΑ περί τα 90 ευρώ το χρόνο, αραδιάζοντας ένα ένα τα χωριά της Ημαθίας που θα τους μειωθεί κατά περίπου 28% ο ΕΝΦΙΑ. Έκανε, όμως, πως δεν καταλάβαινε όταν τον ρώτησαν για τις δραματικές αυξήσεις στα καύσιμα, το πετρέλαιο θέρμανσης, την ηλεκτρική ενέργεια.
Θεωρεί προφανώς ο κ. Βεσυρόπουλος και η Κυβέρνηση της ΝΔ, ότι τα 90 ευρώ το χρόνο που θα γλιτώσει από τον ΕΝΦΙΑ ο κάτοικος της Ημαθίας είναι πολύ σημαντικότερο ποσό από τα 200 και 300 ευρώ το μήνα που καλείται να πληρώσει για να ζεσταθεί και να μην του κόψουν το ρεύμα.
❓Αλλά πώς να αντιληφθεί την ακραία φτώχεια που βιώνουν οι πολίτες μια Κυβέρνηση, υπουργός της οποίας θεωρεί ότι η κατοχή και οδήγηση αυτοκινήτου είναι απόδειξη πλούτου; Έχει χαθεί κάθε ίχνος λογικής.
❓Πόση ξεδιάντροπη επικοινωνιακή πολιτική να αντέξουν πια οι πολίτες; Και, τελικά, πως θα βγει ο χειμώνας; Με φθηνές επικοινωνιακές τακτικές και προεκλογική παροχολογία;
0 Σχόλια
Το σχόλιό σας για την ανάρτηση (παρακαλούμε να τηρούνται οι όροι που αναφέρονται στους Όρους Χρήσης της ιστοσελίδας)