Ο Μορφωτικός χορευτικός σύλλογος Χαρίεσσας Άγιος Δημήτριος διοργανώνει μια γιορτή - παρουσίαση παραδοσιακών εδεσμάτων
Σπανάκοπιτες, τυρόπιτες, κρεατοπιτες, χοιρινό κρέας με πράσα, ψάρι με κρεμμύδια στο φούρνο, τσουμπλεκ, πιτουλιτσες, σαρλια, μπακλαβάς είναι μερικά από τα παραδοσιακά φαγητά της περιοχής μας... Για ακόμη μια φορά ο Άγιος Δημήτριος πιστός στην παράδοση διοργανώνει γιορτή πίτας και παραδοσιακών εδεσμάτων... Στόχος η διάσωση και μετάδοση της πολιτισμικής μας κληρονομιάς.
Γιατί όπως είναι γνωστό το παρελθόν είναι αναπόσπαστο κομμάτι για το παρόν και θεμέλιο για το μέλλον... Η γιορτή θα διεξαχθεί στο πνευματικό κέντρο της εκκλησίας μετά τον πανηγυρικό εσπερινό προς τιμή του πολιούχου του χωριού Αγίου Δημητρίου την Κυριακή 25 του μήνα...
0 Σχόλια
Το σχόλιό σας για την ανάρτηση (παρακαλούμε να τηρούνται οι όροι που αναφέρονται στους Όρους Χρήσης της ιστοσελίδας)