Ο Μητροπολίτης ΧαντιΜασίσκ και Σουργούτ της Σιβηρίας, κ. Παύλος και αντιπροσωπεία από την περιοχή, βρέθηκαν στις επετειακές εκδηλώσεις για την απελευθέρωση της Βέροιας, στις 16 Οκτωβρίου 2015...
Ο Μητροπολίτης Παύλος ανταπέδωσε την επίσκεψη που έκανε προ ημερών αντιπροσωπεία, με επικεφαλής τον Μητροπολίτη Παντελεήμονα και παρόντος του Κ. Καραπαναγιωτίδη, από τη Μητρόπολη Βεροίας.
Ο Μητροπολίτης Παύλος ανταπέδωσε την επίσκεψη που έκανε προ ημερών αντιπροσωπεία, με επικεφαλής τον Μητροπολίτη Παντελεήμονα και παρόντος του Κ. Καραπαναγιωτίδη, από τη Μητρόπολη Βεροίας.
Η Ημαθιώτικη αντιπροσωπεία είχε μεταφέρει στην απομακρυσμένη Σιβηριανή Μητρόπολη, κοντά στον Βόρειο παγωμένο Ωκεανό, λείψανα του Αγ. Δημητρίου, ενώ η εκκλησιαστική αποστολή επισκέφθηκε και άλλες πόλεις της Ρωσίας.
Ο Ρώσος Μητροπολίτης, με το διακριτό λευκό επανοκαλύμμαυχό του, βρέθηκε στη Βέροια αποδεχόμενος την πρόσκληση του Μητροπολίτη Βεροίας, ενώ η Ρωσική αποστολή θα έχει επαφές με μια σειρά φορέων της περιοχής.
Επίσης, το απόγευμα της Παρασκευής (16/10), ο Ρώσος Μητροπολίτης και η συνοδεία του, συνοδευόμενος από τον Μητροπολίτη Βεροίας, επίσκέφθηκαν το "Βλαχογιάννειο" μουσείο, όπου ξεναγήθηκαν από τον συλλέκτη Κανέλλο Ντόντο.
0 Σχόλια
Το σχόλιό σας για την ανάρτηση (παρακαλούμε να τηρούνται οι όροι που αναφέρονται στους Όρους Χρήσης της ιστοσελίδας)