Συζήτηση για το σχέδιο νόμου "Κλεισθένης" ειναι σε εξέλιξη στο Δημοτικό Συμβούλιο Βέροιας, που συνεδριάζει αυτή την ώρα.
Το ενδιαφέρον των δημοτικών συμβούλων είναι αυξημένο και έχουν ζητήσει να τοποθετηθούν πολλά άτομα.
Τοποθετούμενος ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας Κώστας Καραπαναγιωτίδης τάχθηκε υπέρ μιας απλής αναλογικής, αλλά που να διασφαλίζει την δυνατότητα διοίκησης στους Δήμους και να αποκλείει φαινόμενα ακυβερνησίας.
Ο Αντώνης Μαρκούλης, επικεφαλης της παράταξης της ελάσσονος μειοψηφίας "Προτεραιότητα στον Δημότη" τάχθηκε υπέρ της απλής αναλογικής, θεωρώντας πως δεν παραβιάζεται η εντολή των πολιτών. Μάλιστα, ο κ. Μαρκούλης εξέφρασε την αντίθεση του στην παράταση της θητείας των αιρετών διοικήσεων.
Ο Γιώργος Μελιόπουλος, επικεφαλής της παράταξης "Λαϊκή Συσπείρωση" τάχθηκε κατά του σχεδίου νόμου, ζητώντας την απόσυρση του, ωστόσο ζήτησε την εφαρμογή της απλής αναλογικής στους Δήμους και την ανάδειξη των Δημάρχων μέσα από το Δημοτικό Συμβούλιο που θα προκύψει.
0 Σχόλια
Το σχόλιό σας για την ανάρτηση (παρακαλούμε να τηρούνται οι όροι που αναφέρονται στους Όρους Χρήσης της ιστοσελίδας)